IMG 8032

W dniu 7 stycznia br. na zaproszenie Metropolity Krakowskiego Jego Eminencji Księdza Kardynała Stanisława Dziwisza do siedziby Biskupów Krakowskich ul. Franciszkańska 3 przybyli kolejarze, emeryci, renciści oraz ich rodziny. Tradycyjne spotkanie opłatkowe poprzedziła Msza Święta w kaplicy Arcybiskupów Krakowskich którą z ks. Kardynałem koncelebrowali Duszpasterze Kolejarzy: ks. Grzegorz Szewczyk z Krakowa i ks. Andrzej Suchoń z Katowic.

Po Mszy Św., jej uczestnicy przeszli do świątecznie udekorowanej sali na uroczyste spotkanie.

Spotkanie opłatkowe było okazją do podziękowania Księdzu Kardynałowi, za lata posługi biskupiej w Archidiecezji Krakowskiej, za Jego zaangaĹźowanie i wkład w powstanie Sanktuarium Świętego Jana Pawła II oraz w wiele projektów, w tym kolejowych, które były realizowane w latach Jego pasterzowania, jak chociaĹźby „Szlak papieski” oraz „Pociąg papieski”. W imieniu Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich podziękowania i Ĺźyczenia przekazali Józef Dąbrowski z Krakowa i Barbara Kowalczyk z Katowic. Ĺťyczenia i podziękowania składali równieĹź przedstawiciele Spółek i Zakładów Kolejowych a takĹźe przedstawiciele kolejowych Związków Zawodowych, w tym delegacja FZZP PKP.

JE Kardynał Dziwisz z zawodem kolejarza związany jest rodzinnie (jego tata był kolejarzem). Dlatego teĹź kolejarze z Regionalnej Sekcji Kolejarzy NSZZ „Solidarność” wręczyli mu w darze oryginalny podarunek, model parowozu wykonany ze śrub i nakrętek – jak powiedział Henryk Sikora – bardzo podobny do tego, który przed laty jeĹşdził przez Rabę WyĹźną (rodzinną miejscowość Kardynała) do Chabówki i dalej przez Rabkę do Nowego Sącza.

Natomiast Monika Krupińska, Krzysztof Cieślak i Jerzy Pilawski w imieniu Zakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” PKP CARGO S.A. Centrala, wręczyli kwiaty i współczesny model pociągu PKP CARGO składający się z lokomotywy i dwóch wagonów towarowych. Składający Ĺźyczenia zapewniali Księdza Kardynała o modlitwie w Jego intencji i pamięci o wszystkich dokonaniach, które zrobił dla Diecezji Krakowskiej i Kościoła Powszechnego.

Oprawę muzyczną Mszy św. oraz spotkania świątecznego, zapewnili obchodzący 95 lecie powstania kolejowy chór męski ECHO z Jasła i orkiestra kolejowa z Krakowa.

Po części oficjalnej Ksiądz Kardynał poświęcił opłatki, którymi podzielił się z obecnymi. Zaśpiewaliśmy piękne polskie kolędy. Składane sobie wzajemnie Ĺźyczenia i wspólne fotografie zakończyły spotkanie.

Foto: P. Jamróz