Konstytucja

To będzie faktyczny początek dyskusji o zmianach w konstytucji zainicjowanych przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”, która w 1994 przygotowała obywatelski projekt konstytucji postanowiła zorganizować z udziałem Prezydenta RP powaĹźną naukową konferencję „Konstytucja dla obywateli nie dla elit”, przypominającą projekt, pod którym podpisało się ponad milion obywateli.

– Obywatelski projekt konstytucji, który powstał pod kierunkiem naszego przewodniczącego Mariana Krzaklewskiego, do dobry punkt wyjścia do dyskusji o zmianach – uzasadnia pomysł zorganizowania konferencji obecny szef Związku Piotr Duda. Obecną napisały elity dla elit. Mętną, nieprecyzyjną, pozwalającą na wiele, często sprzecznych interpretacji.

Nasz dokument napisali obywatele dla obywateli. Dlatego czas do niego wrócić. Debata, która de facto rozpoczyna merytoryczną dyskusję jak powinna zmieniać się polska ustawa zasadnicza odbędzie się 25 sierpnia w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej. Na dzień dzisiejszy oprócz głowy państwa udział w niej potwierdził m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski, były przewodniczący „S” Marian Krzaklewki, prof. Jan Wojtyła, prof. Jakub Stelina, przedstawiciele kilkudziesięciu organizacji społecznych biorących wcześniej udział w tzw. Platformie Oburzonych, część liderów opozycji parlamentarnej, ministrowie - przedstawiciele rządu, ministrowie – przedstawiciele Kancelarii Prezydenta oraz liczna reprezentacja Związku, w tym członkowie Komisji Krajowej.

W pierwszej części konferencji wystąpi szef Solidarności Piotr Duda, marszałek Senatu Stanisław Karczewski oraz prezydent RP Andrzej Duda. W drugiej części odbędzie się panel dyskusyjny „Konstytucja dla obywateli nie dla elit”, który poprowadzi prof. UG Jakub Stelina. Początek 25 sierpnia o godz. 11.00 w Sali BHP Stoczni Gdańskiej, planowane zakończenie – godz. 14.00. Udział tylko akredytowanych dziennikarzy. Akredytacje zostaną uruchomione w póĹşniejszym terminie.

Obywatelski projekt konstytucji opracowany pod kierunkiem NSZZ „Solidarność” powstał w 1994 r. Zawierał wiele rozwiązań zbieĹźnych z oczekiwaniami społecznymi, takimi jak np. konstytucyjna ochrona wieku emerytalnego, prokuratoria generalna, IPN, itd. Niestety, gdy w 1997 r. pod kierunkiem ówczesnego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego powstał obecnie obowiązujący dokument, obywatelskiego projektu „Solidarności” nie dopuszczono do referendum, jako alternatywną propozycję. Mimo, iĹź pod tym projektem podpisało się ponad milion obywateli.