Drukuj

30 lat temu, 6 lutego 1989 roku rozpoczęły się w Pałacu Namiestnikowskim w Warszawie obrady Okrągłego Stołu, które uruchomiły proces zmian politycznych zmierzających do obalenia systemu komunistycznego w Polsce. Obrady były wynikiem negocjacji, jakie zostały podjęte przez część opozycji i władze komunistyczne w połowie sierpnia 1988 r., czyli w czasie, gdy na terenie kraju rosła fala strajków i protestów społecznych. W wyniku obrad przywrócone zostały urzędy Prezydenta i Senatu oraz ustalono częściowo wolne wybory do Sejmu i wolne do Senatu na dzień 4 czerwca 1989 roku.

Na mocy ustaleń powstała Gazeta Wyborcza, wówczas organ prasowy Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. We wrześniu 1990 roku, w wyniku konfliktu politycznego zwanego "wojną na górze" Komisja Krajowa „Solidarności” podjęła uchwałę o odebraniu "Wyborczej" prawa do zamieszczania przy winiecie znaczka „Solidarności”.

Okrągły Stół zakończył się 5 kwietnia 1989 roku. W obradach "Okrągłego Stołu" wzięło udział ponad 700 działaczy i polityków. Wielu z nich zajmowało kluczowe stanowiska i urzędy w III RP. Uczestnikami rozmów byli takĹźe przedstawiciele Kościoła katolickiego.

Porozumienia Okrągłego Stołu były, są i zapewne pozostaną przedmiotem rozlicznych sporów politycznych i historycznych. Dla jednych był to wówczas kompromis oznaczający zwycięstwo - ocenia historyk prof. Wojciech Roszkowski. - Dla strony partyjno-rządowej rozmowy Okrągłego Stołu początkowo wydawały się sukcesem, wkrótce jednak nastąpiło rozczarowanie. Sygnatariusze po stronie społecznej przez dłuĹźszy czas byli przekonani, Ĺźe osiągnęli wszystko co moĹźna było. Dziś, część z nich ma co do tego wątpliwości.

Obecnie okrągły stół przy którym odbywały się obrady plenarne znajduje się w Pałacu Prezydenckim.

 

Okrgy st