Drukuj

K. Modzelewski

 

Nie Ĺźyje prof. Karol Modzelewski – historyk średniowiecza, dysydent, więzień polityczny i jeden z liderów opozycji demokratycznej w okresie PRL – zmarł w niedzielę 28 kwietnia wieczorem w Warszawie. Miał 81 lat.

Modzelewski urodził się w Moskwie w 1937 r. jako Cyryl Budniewicz w rodzinie polskich działaczy komunistycznych. Jego ojciec został aresztowany i skazany na wieloletnie zesłanie do łagru w czasie wielkiej czystki. Modzelewski przyjął nazwisko swojego ojczyma - Zygmunta Modzelewskiego, póĹşniejszego ministra spraw zagranicznych PRL na przełomie lat 40 i 50. W 1945 r. cała rodzina powróciła do Polski.

Studiował historię na Uniwersytecie Warszawskim, na którym póĹşniej został asystentem i doktorantem. W czasie studiów m.in. z Jackiem Kuroniem zaangaĹźował się w ruch rewizjonistyczny. W 1964 r. obaj zostali usunięci z PZPR, w reakcji na co napisali krytyczny "List otwarty do partii". W konsekwencji Modzelewski został usunięty z uczelni i skazany na 3,5 roku więzienia.

Warunkowo zwolniony po ponad dwóch latach. Był jednym z inicjatorów protestów w marcu 1968 roku, które miały miejsce na Uniwersytecie Warszawskim za co ponownie został skazany na pozbawienie wolności. Na wolność wyszedł w 1971 r. i podjął pracę w Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu. Trzy lata póĹşniej uzyskał stopień doktora.

W 1980 r. wstąpił do rodzącego się NSZZ "Solidarność". Był pomysłodawcą przyjęcia przez związek nazwy "Solidarność", został także jego pierwszym rzecznikiem prasowym i zasiadał we władzach jego dolnośląskich struktur.

13 grudnia 1981 r. został internowany. W 1982 r. postawiono mu zarzut próby obalenia ustroju państwa. Modzelewski został zwolniony na mocy amnestii dwa lata póĹşniej. W więzieniach PRL-u spędził łącznie ponad osiem lat.

W wyborach 4 czerwca 1989 r. został wybrany senatorem z województwa wrocławskiego z ramienia Komitetu Obywatelskiego.

W 1990 r. Modzelewski otrzymał tytuł naukowy profesora i w kolejnych latach wykładał historię na Uniwersytecie Wrocławskim. W 1994 związał się z Instytutem Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Przez wiele lat zasiadał we władzach Polskiej Akademii Nauk.

Karol Modzelewski był odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Orderem Orła Białego.