konferencja

Konferencją prasową oraz spotkaniem w Warszawie, w dniu 05 czerwca br., zakończył się cykl spotkań w ramach prowadzonej od niemal miesiąca kampanii informacyjno-społecznej „Godny wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego”. Spotkania odbyły się w 16 miastach Polski, począwszy od Gdańska, a skończywszy na Warszawie. We wszystkich spotkaniach uczestniczyli przedstawiciele: Kancelarii Prezydenta RP, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, władz lokalnych reprezentowanych z reguły przez Wojewodę, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz NSZZ „Solidarność” , w osobach szefa miejscowego Zarządu Regionu a takĹźe przedstawiciela Komisji Krajowej Związku. Po krótkiej prezentacji nowych zasad (w formie slajdów omawianych przez przedstawiciela Rządu), jakie będą obowiązywały od 1 paĹşdziernika br. oraz krótkich wystąpieniach pozostałych osób – uczestnicy spotkań mieli moĹźliwość zadawania pytań.

W spotkaniach uczestniczyło ok. 2 tys. związkowców, ale takĹźe pracodawcy, drobni przedsiębiorcy i inne zainteresowane osoby. Celem kampanii było uświadomienie ludziom, Ĺźe obniĹźenie wieku emerytalnego od 1 paĹşdziernika skutkuje tym, Ĺźe to tylko od ich decyzji będzie zaleĹźało czy odejdą na świadczenie od razu po uzyskaniu wymaganego wieku, czy dłuĹźej pozostaną na rynku pracy.

godny wybor katowice       godny wybor warszawa

Jak powiedziała na kończącej cykl spotkań konferencji prasowej minister ElĹźbieta Rafalska, okazuje się, Ĺźe głównym czynnikiem decydującym o pozostaniu w zatrudnieniu lub nie, jest stan zdrowia. Istotne są równieĹź warunki pracy, sytuacja rodzinna. Są one istotniejsze niĹź sama wysokość świadczenia.

Członek Prezydium KK Henryk Nakonieczny zaznaczał, Ĺźe waĹźne jest, by pracownicy, takĹźe ci młodzi, mieli świadomość, Ĺźe umowy śmieciowe, od których nie płacą składek na ZUS, nie dadzą im w przyszłości emerytury, choćby tej minimalnej.

Z ramienia Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” PKP CARGO S.A. Centrala w spotkaniach uczestniczyli: w Katowicach – Jerzy Pilawski, w Warszawie – Krzysztof Cieślak.

K. Cieślak