W niedzielę 15 lipca w Lublinie odbyły się obchody upamiętniające Lubelski Lipiec 1980 roku. Takie miano nadano ogromnej fali protestów i strajków, które rozpoczęte w Świdniku rozlały się na cały region i objęły około 150 zakładów pracy. Lubelski Lipiec zaowocował miesiąc póĹşniej Sierpniem'80. Bezpośrednim powodem strajku były wzrosty cen Ĺźywności, jednak postulatów było więcej. Robotnicy żądali m.in. poprawy warunków pracy i likwidacji przywilejów dla niektórych grup. 

 

PART 1531677159564

 Foto: nieznany uczestnik uroczystości

Celebrację rocznicy wydarzeń rozpoczęto uroczystym posiedzeniem Zarządu Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ "Solidarność" w Trybunale Koronnym. Następnie odbyła się Msza święta w Archikatedrze Lubelskiej – transmitowana przez Katolickie Radio PLUS Lublin. Archikatedra wypełniła się po brzegi mieszkańcami Lublina i nie tylko, kilkudziesięcioma pocztami sztandarowymi i zaproszonymi gośćmi, wśród których byli przedstawiciele Prezydenta RP, Premiera Rządu, Ministra Infrastruktury, parlamentarzyści, samorządowcy, związkowcy a takĹźe uczestnicy wydarzeń sprzed 38 lat. 

 

Po mszy św. jej uczestnicy w strugach ulewnego deszczu udali się na teren byłej Lokomotywowni Lublin, gdzie miała miejsce dalsza część uroczystości – wystąpienia zaproszonych gości i złoĹźenie kwiatów pod pomnikiem „Doli Kolejarskiej”. Uroczystości zakończył poczęstunek dla uczestników i taneczny wieczór przy muzyce.

 

Zarząd PKP CARGO reprezentowali w uroczystościach: Prezes Zarządu - Czesław Warsewicz oraz Członkowie Zarządu - Witold Bawor i Zenon Kozendra, natomiast Komisję Zakładową NSZZ Solidarność w Centrali Spółki – poczet sztandarowy w składzie: Joanna Wilk, Jerzy Pilawski i Krzysztof Cieślak.

Foto: Krzysztof Cieślak, Mirosław Łuka, Mirosław Trembecki