W ramach uroczystości, o których była mowa w poprzednim artykule, 21 sierpnia, w Tarnowskich Górach odbyły się uroczyste obchody powstania NSZZ „Solidarność”, w ramach których odsłonięta została tablica w 38. rocznicę pierwszego strajku na Górnym Śląsku w tarnogórskim „Fazosie”. Wydarzenie objął patronatem Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. W uroczystości wziął udział prezes IPN dr Jarosław Szarek.

Obchody rozpoczęły się o godz. 11.00 Mszą św. odprawioną w kościele pw. Piotra i Pawła, której przewodniczył jej biskup Adam Wodarczyk.

Po naboĹźeństwie złoĹźono kwiaty pod Dzwonnicą Tarnogórskich Gwarków. W tym miejscu zasłuĹźonym działaczom związkowym wręczone zostały statuetki „Symbol wdzięczności w słuĹźbie tarnogórskiej Solidarności”. TuĹź obok dzwonnicy posadzono „Dąb Wolności”, jeden ze stu pobłogosławionych przez papieĹźa Franciszka.

Następnie uczestnicy przeszli na Rynek, gdzie w południe nastąpiła ceremonia odsłonięcia tablicy pamiątkowej na budynku Ratusza. RównieĹź na tarnogórskim Rynku udostępniona została wystawa plenerowa „Solidarność Fazos 1980–1981”.

T.Gry 21.08.2018.1

Specjalne przesłania do uczestników uroczystości skierowali: Prezydent Andrzej Duda (odczytane przez Ministra Andrzeja Derę) i Premier Mateusz Morawiecki (odczytane przez Wojewodę śląskiego Jarosława Wieczorka).

Szef Solidarności Piotr Duda w swoim przemówieniu przypomniał wszystkie wolnościowe zrywy z czasów PRL, tłumione – często krwawo – przez komunistyczne władze. Przypomniał, Ĺźe zarejestrowany w listopadzie 1980 r. NSZZ „S” był „pierwszym w komunistycznym bloku związkiem zawodowym niezaleĹźnym od polityków, partii i pracodawców”. Szef „Solidarności” Piotr Duda zaapelował o zachowywanie w pamięci najnowszej historii i docenianie bohaterów sprzed lat. Jak przekonywał, najlepszą formą pamięci o nich jest realizowanie ich testamentu – 21 postulatów ogłoszonych w 1980 r.

Do zebranych przemawiali teĹź: Prezes IPN Jarosław Szarek i Burmistrz Tarnowskich Gór Arkadiusz Czech.

W uroczystościach wziął udział Jerzy Pilawski Przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Centrali PKP CARGO S.A., reprezentując takĹźe w składzie pocztu sztandarowego Regionalną Sekcję Kolejarzy NSZZ "Solidarność" w Katowicach.

Tekst opracowano na podstawie strony internetowej IPN

Zdjęcia: IPN