Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego jest corocznym świętem państwowym upamiętniającym powstanie Warszawskie. Święto obchodzone jest corocznie, 1-go Sierpnia, w rocznicę wybuchu powstania w 1944 roku. Święto zostało ustanowione z inicjatywy prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, ustawą z dnia 9 Października 2009, która została wpisana do Dziennika Ustaw 7 grudnia 2009 roku.

 Powstanie Warszawskie

 

Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego służy oddaniu czci bohaterom zrywu niepodległościowego przeciwko niemieckiej okupacji Warszawy, jaki rozpoczął się 1 sierpnia 1944 roku. Powstanie trwało 63 dni, szacuje się, że poległo w nim około 16 tys. Polskich żołnierzy, 20 tys. zostało rannych a 15 tys. wziętych do niewoli. Powstanie było też tragedią ludności cywilnej, której straty szacuje się na 150 do 200 tysięcy. Poskutkowało ono też niemal całkowitym zniszczeniem Warszawy, czy to w walkach, czy to poprzez systematyczne wyburzenie miasta przez oddziały niemieckie. Powstanie zakończyło się kapitulacją powstańców w dniu 3 Października 1944.

Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego nie jest dniem wolnym od pracy, ale jest celebrowany na szczeblu państwowym, z udziałem najważniejszych urzędników państwa. Ważnym elementem corocznych obchodów jest tzw. "Godzina W" gdy to, o godzinie 17:00, całe miasto, łącznie z komunikacją miejską, samochodami i pieszymi, zamiera a bezruchu, by oddać cześć powstańcom. Obchodom towarzyszy też zawsze szereg wydarzeń kulturalnych i artystycznych. 

Niech ten dzień będzie okazją do refleksji i oddania czci bohaterskim Powstańcom Warszawskim, którzy poprzez walkę zbrojną dali świadectwo męstwa, niezłomnej postawy i przywiązania do tradycji patriotycznych.